НАЦИОНАЛНИ : Заради спукана гума Царски остана втори на писта Русе - 10 Май 2003 - 18:17

На 3-ти и 4-ти май в Русе на пътен възел "Волов" се събраха доста хора, решили да видят на живо първото състезание за годината от националния пистов шампионат на БФАС. В първия ден се проведоха задължителните тренировки, от които се определят и стартовите позиции за самото състезание. Рекордно високите температури през този ден, направиха квалификацията тежка за всички участници. Най-добро време за обиколка 1:29.479 мин. очаквано постигна Илия Царски с Форд Ескорт движил се със средна скорост 108.629 км/ч. Така той получи правото да стартира от първа позиция в клас над 1600 куб.см., след него се подредиха Юлиян Серафимов с Форд Ескорт и Валентин Антов също с Форд Ескорт. В клас до 1600 куб.см. най-добро време за обиколка 1:36.103 мин. постигна Румен Дунев с Форд Пума, след него беше - Стоян Апостолов с Фиат Палио, а трети - Веселин Лазаров с ВАЗ 21074.

След дъждовната нощ в Русе, на заранта и по време на състезанието температурите бяха доста по-поносими. Първо стартираха автомобилите в клас до 1600 куб.см., като очаквано поведе Румен Дунев, следван от Стоян Апостолов. Още на втората обиколка Апостолов започна да скъсява разстоянието и само след няколко обиколки на дългата права задмина Дунев. До края на състезанието Апостолов успя да се задържи на челното място и завърши 15-те обиколки с общо време 24:06.899 мин. и средна скорост 100.767 км/ч. Румен Дунев завърши с общо време 24:11.205 мин., което му отреди второто място в генералното класиране. Трети е Цветан Илиев с Хонда Сивик.

След финала и на последния състезател от клас до 1600 куб.см. на старта се подредиха по-мощните автомобили от клас над 1600 куб.см. Първи застана Илия Царски, но не тръгна добре и пред него излязоха стартиралия от трета позиция Валентин Антов, плътно следван от Юлиян Серафимов. По време на втората обиколка Серафимов задмина Антов и поведе колоната, но още в следващата обиколка Царски изпревари и двамата, който в последвалите обиколки продължи да увеличава преднината си и се откъсна на половин обиколка. Автомобилът на Серафимов получи някъква повреда и видимо намали скоростта, така Антов излезе на втора позиция. В 11-тата обиколка Царски спука задната си дясна гума и продължи само на джанта, докато в 13-тата обиколка влезе в бокса за смяна. Забави зе близо минута и излезе на трасето след Антов и Серафимов. С мощния си автомобил Царски бързо навакса изоставането си и задмина Серафимов, а в останалите две обиколки настигна и Антов. Метри преди финала колата на Антов получи повреда и взе да пуши, но само 174 стотни не достигнаха на Царски да го изпревари. Така краен победител в клас над 1600 куб.см. е Валентин Антов, завършил 20-те обиколки за 32:00.349 мин. със средна скорост 101.232 км./ч., втори е Илия Царски, а трети на 27 сек. след водача остана Юлиян Серафимов.