СВЕТОВНИ : Нова година - нов маршрут - 02 January 2003 - 14:45
Стартира 25-тото рали “Дакар”

По непознато трасе потеглиха на 1-ви януари пилотите в 25-ото издание на рали "Париж-Дакар". Състезанието тази година не тръгна от Париж и няма да завърши в сенегалската столица, като за първи път то не минава през нито един от двата емблематични за него града.128 автомобила, 165 мотоциклета и 49 камиона стартираха от Марсилия и след общо 8500 км ще пресекат финала в град Шарм Ел-Шейх в Египет.

"Тази година маршрутът е нов и непознат за повечето от пилотите", каза организаторът на ралито Юбер Ориол, който единствен е печелил легендарното състезание и с кола, и с мотоциклет. Ориол разясни, че решението трасето да минава през Северна Африка е повлияно и от несигурната политическа обстановка в някои африкански държави като Конго и ЮАР.

Сред участниците има и 10 жени, като Юта Клайншмит и Фабрисия Понс са съотборнички с автомобил Фолксваген "Тарик", а от останалите - 6 са също при автомобилистите и по една са при мотоциклетистите и при пилотите на камиони.

В “Дакар” стартираха и французинът Люк Алфан - трикратен световен шампион по ски-алпийски дисциплини и Укио Катаяма. Японецът, който ще кара “Тойота”, има 94 състезания във Формула 1, състезавал се в сериите “Льо Ман” и е изкачил Еверест и К2. Участие ще вземе и бившият вратар на националния отбор по футбол на Белгия Жан-Мари Пфаф, като навигатор в камиона МАН с №433.

Победителят от 1999 и 2000 г. Шан-Луи Шлесер, който тази година е с бъги “Шлесер-Форд”, обяви пред “Екип”, че целта му е само да финишира. “Не чувствам никакво напрежение, както беше през последните две години”, обясни французинът.

Тази година в кервана ще има повече от 1000 души - организатори, журналисти, медицински екипи и други официални лица. От въздуха подкрепа ще оказват 10 хеликоптера и 17 самолета.