СВЕТОВНИ : Успех за Тири и Пежо Белгия в Тофас Рали Турция - 22 May 2003 - 18:51
Европейски рали шампионат - коефициент 20

Бруно Тири с Пежо 206 WRC победи в 32-рото Тофас Фиат Рали Турция, провело се от 16ти до 18-ти май в околностите на град Измир. Той водеше по време на всичките 15 специални етапа и на финала разликата с най близкия му конкурент Серкан Язиси беше 5 минути и 20.8 секунди. Победата му донесе 200 точки за Европейския рали шампионат, което го доближи до лидера за момента, Мигел Кампос, който не взе участие в това състезание.

Белгиецът беше определен за фаворит още преди старта, независимо че местният пилот Серкан Язиси с Форд Фокус WRC, спечелил само преди две седмици локално състезание на същото трасе, също беше смятан за кандидат за първото място.

Тири взе и трите етапа от първия ден и натрупа преднина от 11.6 секунди. Трасето беше много прашно и той не искаше да рискува да спука гума или да получи някъква повреда. През втория ден само в първите два етапа той увеличи преднината си пред Язиси на 45.6 секунди, защото турският пилот имаше затруднения с гумите си и настройките на неговия Форд Фокус. След последния за деня 11-ти етап, разликата се беше увеличила до 1 минута и 1.4 секунди.

Финалният ден се състоеше от само 4 специални отсечки, но три от тях бяха по-дълги от 30 километра. Опитният белгиец добави още към преднината си, а междувременно Язиси двукратно спука гума и стигна финала на 14-тата отсечка по джанти. Турчинът изостана на повече от 5 минути, като същевременно повреди бронята, спирачките и фаровете си.

Тири финишира първи и в последната специална отсечка и така записа първа победа за този сезон в Европейския рали шампионат.

Надпреварата в клас Супер 1600 не спря до самия край. Волкан Ишик с Фиат Пунто водеше до предпоследната състезателна отсечка, но спука гума и докато я сменяше загуби време, което го изпрати на 3-то място в крайното класиране за класа и 5-то в общото класиране. Паоло Андреучи с Фиат Палио се възползва от проблемите на турчина и финишира 3-ти, като взе 1-вото място в клас Супер 1600. Веднага след него се нареди Еркан Казас. Селал Гюлерхан е победител в група N и е 7-ми в общото класиране.

Българският екипаж Стоян Апостолов - Павлина Апостолова с Фиат Палио се представи много добре в това състезание. След първия ден те заеха 9-тото място в класа си и 27-мото в генералното. След края на втория ден те достигнаха 6-тото място в класа си и го задържаха през последния ден, финиширайки 6-ти в група А/6 и 15-ти в генералното класиране на 37 минути и 4.3 секунди от победителя Тири.

За съжаление в надпреварата не стартираха българите Георги Янакиев и Борис Игнатов, подали заявка да се състезават със Ситроен Саксо. В Тофас Рали Турция не се включиха и някой от фаворитите, предварително заявили участие. Полякът Лешек Кузай, победител в рали "България 2002", в момента има проблеми с осигуряването на финансиране, което го е принудило да съкрати сериозно плануваните си участия. Руснакът Евгени Васин в последния момент също се отказа да се включи в ралито.