СВЕТОВНИ : Лоеб оцеля до края на рали Сан Ремо (НетИнфо) - 10 October 2003 - 18:33

Френският пилот на Ситроен Себастиан Лоеб спечели рали Сан Ремо, 11-ти кръг от Световния шампионат и така се доближи само на две точки до лидера в генералното класиране Ричард Бърнс от Пежо, който завърши на седмо място в Италия. Втори на финала на рали Сан Ремо остана Жил Панизи (Пежо), а трети се нареди естонецът Марко Мартин с Форд. Челната осмица, която носи точки, допълват Карлос Сайнц от Ситроен, Франсоа Дювал (Форд), Колин Макрий (Ситроен), Ричард Бърнс (Пежо) и Филип Булагски със Ситроен. Това бе третата победа за Лоеб този сезон и четвъртата в кариерата му.

Световният шампион Маркус Грьонхолм, който се движеше на трета позиция, катастрофира в последния специален етап на ралито и трябваше да се оттегли без спечелени точки. "Маркус показа невероятно каране почти през цялото състезание и след това допусна глупава грешка, излезе от трасето и сложи край на всичко", недоволстваше от финландеца шефът на Пежо Корадо Провера.

За разлика от това Провера може да бъде само доволен от представянето на Жил Панизи. През последните два етапа пилотите трябваше да доказват класата си на мокро трасе. Именно Панизи бе големият печеливш след дъжда, тъй като се реши бързо да сложи гуми "интермедия" и от пето място, на което се движеше до момента, успя да се изкачи до второто на финала.

Истинска драма се разигра през последните два етапа на състезанието. С добрия избор на гуми Панизи "отвя" конкуренцията в предпоследния 13-ти етап и финишира пръв, следван на 20 секунди от Маркус Гронхолм и на повече от 28 секунди от Лоеб, който обаче остана начало в общото класиране на 1:45 сек. пред Панизи. В последния етап "Кол д'Оджия" превъзходството на Панизи бе неоспоримо. Лоеб завърши на 1:16.7 мин. зад него и с обща преднина от 28 секунди грабна победата в състезанието.

"Беше много трудно в края. Опитвах се едновременно да не излетя от мокрото трасе и да карам поне толкова бързо, колкото Мартин. Панизи беше много, много бърз", коментира след края на ралито победителят.

Така, три кръга преди края на шампионата британецът Ричард Бърнс остава начело на таблицата при пилотите с 57 точки, без все още да е постигнал победа в нито един старт от началото на сезона. "Много съм щастлив, че успях да завърша, а още по-щастлив съм, че взех и някакви точки. Не мога да си спомня друг път, в който увереността в собствените ми сили и в автомобила да е била толкова малка", коментира Бърнс. Втори при пилотите излезе Лоеб с 55 точки. Две по-малко има Карлос Сайнц от Ситроен, а четвъртата позиция е за Петер Солберг (Субару), чийто актив е 48 точки.

При конструкторите Ситроен води пред Пежо едва с 4 точки - 125 за "двата шеврона" срещу 121 за "френския лъв", далеч на трето място със 76 е Субару.

В клас Супер 1600 Митко Илиев завърши на трето място със своето Пежо 206, като пред него останаха само Мирко Балдачи и Канелас, които карат много по-добри автомобили. Така той отново доказа, че е най-добре представящия се български пилот в световния рали шампионат.