auto [xt] - http://www.xtdev.com/auto

НАЦИОНАЛНИ : Офроуд София Трофи 2003 - 21 October 2003 - 13:11
трети (последен) кръг от националния офроуд шампионат

В петък вечерта преди старта в хотел Простор на Алеко се събраха всички участници за да се регистрират. Проведе се техническата конференция, на която организаторът Светослав Дойчинов (Доктора) обясни всичко важно и необходимо за екипажите. С жребий бяха разпределени стартовите номера. Красимир Илиев и Тодор Тиролски с Мерцедес "G класа" изтеглиха първата стартова позиция.

На 11-ти сутринта състезанието започна в 10.30 ч. от специално построената рекламна арка в непосредствена близост до микро язовира над квартал/село Бистрица. Преди това екипажите се придвижиха до старта от хотел Простор по маршрут, включен в пътната книга на състезанието представляващ етап за свръзка, в който не се мери време. На старта се явиха общо 30 екипажа.

В този ден състезателите трябваше да се движат по маршрут, който до последния момент не беше известен за никой от пилотите. Те се ориентираха по описанието в пътната книга, като трябваше да стигнат до финала за максимално кратко време. Самото време се отчиташе с точност до минута. По трасето имаше контролни точки, през които преминаването беше задължително. На някой места беше толкова тясно, че задминаването беше невъзможно и ако някой автомобил закъсаше, всички след него трябваше да му помагат за да преминат по-бързо участъка. В случай на пропускане на някоя контролна точка или незавършване на етапа, прегрешилият отбор получаваше съответно времево наказание.

След като преминеха по язовирната стена, всъдеходите заобикаляха по брега на риболовния язовир и поемаха в посока село Железница по черните пътища из обраслите с висока трева поляни в подножието на Витоша. Достигайки следващото дере, се спускаха по неговото течение и преминавайки под асфалтовия път Бистрица-Железница, се оказваха от другата му страна, където завиваха отново в посока Бистрица.

Едно от най-интересните места беше обратното преминаване под асфалтовия път, този път в дерето, идващо от микроязовира. Веднага след тесния тунел, в който по-широките джипове едва се вмъкваха, следваше стръмен праг с височина 4 метра и наклон над 65 градуса. Единственият начин за изкачването му беше добрата засилка, с което по-опитните пилоти се справиха. Разбира се, имаше и такива, които се изтеглиха с лебедка или прибягнаха до помощ на ентусиасти от публиката.

Последното препятствие беше изкачване и спускане по стръмен наклон - автомобилите трябваше да се изкатерят до билото на хълма над язовира, известен като "склона на парапланеристите", където любители и професионалисти се учат и тренират всеки ден да летят с парапланер. Спускайки се от другата страна на хълма, състезателите се окаваха отново на стартовата линия. Трасето се минава три пъти последователно с малки разлики в контролите.

След последната обиколка, с най-добро време първи на финала пристигнаха Пламен Йоцов - Траян Траянов с Тойота Land Cruiser. 21 минути след тях финала пресякоха братята Валери и Васил Вушеви с УАЗ. Малко след тях пристигнаха Пламен Кралев и Събин Коларов с Нисан Патрол. За съжаление един от претендентите за първото място - Александър Ковачев с Мерцедес G клас, се заблуди по трасето и влизайки неподходящо в стръмен наклон се преобърна. След този инцидент Ковачев, със стартов номер 4, прекрати участието си в надпреварата, тъй като сериозно пострада неговия навигатор Емил Николов, който на следващия ден беше сред публиката с шина на врата.

Вторият ден (12-ти октомври) започна с еднократна обиколка по трасето от предишния ден. Отново най-бързо премина Тойота-та на Пламен Йоцов. Само с три минути в повече пристигнаха Пламен Кралев и Красимир Илиев, последния с Мерцедес G клас. Веднага след тях се наредиха Пламен Тенев с Нисан Патрол и "близнаците" - Ивайло и Петър Цанови с Джип Вранглер.

Следващата част от състезанието беше най-интересна за публиката. В нея екипажите трябваше да преодолеят екстремни препятствия, включително да преплуват дълбоки 60-70 сантиметра езерца, стръмни дерета с гъсти храсталаци и кално-тинести блатни дупки. Тук времето за преминаване не беше от значение, единственото за което се следеше беше да се спази точно очертания "път". В противен случай съответния екипаж получаваше времево наказание.

Първи всички препятствия преминаха Пламен Йоцов със своята Тойота и Пламен Кралев с Нисан-а, подкрепяни окуръжително от многобройната публика. На много от трудните места, всички състезатели използваха лебедки и други помощни средства, тъй като наклоните и калта бяха невъзможни за преминаване на "собствен ход". След първата двойка по трасето минаха "близнаците" с Вранглер-а и Младен Павлов с Пинцгауер-а. След тях тръгнаха и варненците Пламен Тенев и Росен Димов, и двамата с Нисан Patrol, къса и дълга база.

Весела гледка за публиката осигури инж. Стефан Атанасов, чиято Тойота Land Cruiser изгасна точно в средата на най-дълбокото водно препятствие. Дългият варненски Нисан изтегли на сухо инж. Атанасов. За радост на всички Тойотата запали и екипажът продължи към следващите препятствия. Екстремния етап преминаха също Красимир Илиев с Мерцедес G клас и Иван Тонев и Камен Топалов със Сузуки Самурай. Всички останали участници, преценявайки възможностите си, предпочетоха да пропуснат този етап.

Състезанието завърши с награждаване на победителите. На първо място безапелационно се класираха Пламен Йоцов и Траян Траянов, които са и победители в националния офроуд шампионат тази година. Втори в състезанието се класираха Пламен Кралев и Събин Коларов, а трети - близнаците Ивайло и Петър Цанови.

ОЧАКВАЙТЕ ГОЛЯМА ФОТО ГАЛЕРИЯ ОТ СОФИЯ ТРОФИ 2003 !

 auto [xt]

Return

Powered by XTdesign, PHP & MySQL