СВЕТОВНИ : Масуока спечели рали Дакар (Дневник) - 02 May 2002 - 23:31

Японският пилот Хироши Масуока с автомобил "Мицубиши" спечели престижното рали "Дакар", а италианецът Фабрицио Меони с КТМ защити шампионската си титла при мотоциклетистите.

Масуока и френският му навигатор Паскал Маймон пресякоха финала на маратонското изпитание с аванс от малко повече от 22 минути пред германката Юта Клайншмидт, също с "Мицубиши", която миналата година стана първата жена, печелила рали "Дакар". Трети финишира съекипникът на първите двама - Кенджиро Шинозука. Бившата звезда на френските алпийски ски Люк Алфан, специалист в спускането, завърши състезанието седми, също зад волана на "Мицубиши".

При мотоциклетистите Фабрицио Меони завърши маратона от Ара, Северна Франция, до сенегалската столица с преднина от 47:52 мин пред южноафриканеца Алфи Кокс. Двукратният победител в ралито Ришар Сенк от Франция трябваше да се задоволи с третото място. Италианецът Джовани Сала с КТМ спечели последния, 14-ти етап - 69 километра, 31 от които бяха скоростни отсечки край прочутото Розово езеро, а на четири колела най-бърз бе белгиецът Грегоар дьо Мевиюс с "Нисан".

Състезанието започна на 28 декември 2001 г. в Ара, Северна Франция. В продължение на 17 дни, един от които почивен, участниците изминаха 8883 километра, 3953 - скоростни отсечки. Тазгодишното 24-то издание на рали-маратона бе белязано от два фатални инцидента. Още във втория ден шофьор, който не беше състезател, загина при сблъсък с една от сервизните коли на ралито в Южна Франция. Организаторите съобщиха, че колата на жертвата се е движела по трасето в обратна посока. През миналата седмица френски механик загина в Мавритания, след като автомобилът, с който пътуваше, излезе от пътя и се преобърна.