СВЕТОВНИ : UAE Desert Challenge - двойна победа за Мицубиши - 08 November 2003 - 21:49
Последен, 8-ми кръг от световния FIA крос-кънтри шампионат

Мицубиши Мотърс Мотор Спорт отбелязаха значим успех на 24-ти октомври, както в UAE Marlboro Desert Challenge, така и за световната крос-кънтри рали купа. Стефан Петерхансел и Жан-Пол Котре спечелиха състезанието в Дубай със своето Мицубиши Паджеро/Монтеро Еволюшън, докато португалският екипаж Карлос Соуса и Хенри Магн с Мицубиши L200 Стракар взеха световната титла в шампионата на ФИА.

Петдневното състезание приключи в международния морски клуб на Дубай след общо 1934 км, от които 1462 по състезателно трасе през най-далечния и негостоприемен район на Близкия Изток.

Петерхансел пое водачеството по време на втората секция, пресичаща прочутия Руб Ал Кхали, след като се забави затъвайки в меките пясъци по време на първия етап. Той задържа преднината си през третия ден, независимо че изгуби над 15 минути повече в пясъчните дюни от главния си съперник - Жан-Луй Шлесер. По време на двете специални отсечки на финалния ден, той запази преднината си и спечели състезанието с разлика от 15 минути и 49 секунди от французина.

Португалският пилот на Мицубиши Карлос Соуса шофира перфектно и финишира 3-ти, което беше повече от достатъчно да осигури първата му световна титла. Заедно със своя навигатор Хенри Магн, той имаше тежък сезон, непрестанно водейки битки със съперника си Шлесер. Спечелените 41 точки от това състезание му бяха достатъчни да реши окончателно спора.

Конкурентът Жан-Луй Шлесер финишира по-добре спрямо предните дни и зае второто място в крайното класиране, пред новия световен шампион Соуса. Белгиецът Грегоар Де Мевиус с БМВ Х5 е четвърти. Най-добре представилият се местен пилот Обайд Бин Хатхбуур с Шевролет Тахое от отбора "Либерти Рали Тийм" се класира 7-ми. "Поздравявам Сирил и Стефан за тяхната победа и Карлос за спечелването на световната титла за първи път" - каза председателят на организационния комитет Мохамед Бен Сулайем.

Французинът Сирил Деспре повтори миналогодишния си успех, категорично спечелвайки UAE Marlboro Desert Challenge при мотоциклетите. Третата му последователна победа с KTM в мотоциклетния световен шампионат на FIM за крос-кънтри рали, заслужено му осигури и световната титла. Основният му конкурент Хуан Рома отпадна по време на първия етап на състезанието.

Тазгодишното UAE Desert Challenge се проведе под патронажа на Негово Височество Шейх Халифа Бин Зайед Ал Нахия, коронованият принц на Абу Даби, а също и на Негово Височество Шейх Мохамед Бин Рашид Ал Мактум, принц на Дубай и министър на отбраната.