auto [xt] - http://www.xtdev.com/auto

НАЦИОНАЛНИ : Български екипаж в Транссибирския рали маратон - 04 February 2004 - 15:09

13500 километра през 8 часови зони – това е възможно най-кратката характеристика на най-големия офроуд маратон, който се проведе през септември 2003 г. по дистанцията от Гданск, Полша, до далекоизточния руски град Магаданск. Ралито за джипове "Трансибириада" бе в центъра на вниманието на пресконференцията, която се състоя в началото на седмицата в галерията на Полския институт в столицата. Сътрудниците на института организират редовно у нас срещи с известни полски пътешественици и търсачи на екстремни изживявания. След поредицата от гостувания на прочути катерачи, спелеолози и планинари в галерията. на ул. "Веслец" 12 беше организирани и среща с Ромуалд Куперски, който е главният организатор на най-дългото офроуд рали на планетата.

В първото издание на ралито през септември миналата година без път през цялата територия на Руската федерация се пуснаха 24 екипажа. От тях след един месец упорита борба до финала в Далечния североизток се добира само една машина. В състезанието участваха отбори от Полша, Швеция, Швейцария, Русия и Австрия. Освен изпитание за машините "Трансибириада"е и истинско предизвикателство за физическата и психологическа издръжливост на участниците в състезанието.

На брифинга в понеделник Роуалд Куперски обяви, че второто издание на транссибирския офроуд маратон ще се проведе тази година от 1 до 30 август. За първи път в "Трансибириада"се готви да участва и наш екипаж. За него се стягат джип "Нисан Патрол" членовете на сливенския клуб "Планини и приключения". Екипажът е съставен от двама алпинисти – Петя Иванова и Веселин Добрев. Според тях целта им не толкова да спечелят голямата награда от 10000 долара, колкото предизвикателната възможност да се пуснат по ралито с най-дългото и екстремно трасе на планетата.

Самият Ромуалд Куперски е прекарал десет години в далечен Сибир. Полякът илюстрира тази част от живота със специално заснет двучасов филм, чиято основна тема бе първото издание "Трансибириада". Куперски не скри, че голямата цел на живота му е да превърне сибирския офроуд маратон в алтернатива на провеждащото се прочуто състезание Париж-Дакар.

Той вече е договорил среща с ръководството на FIA, на която да се обсъди включването на "Трансибириада"в официалния календар на Световната автомобилна организация. Пак в името на тази голяма цел в тазгодишното издание на "Трансибириада"ще бъдат допуснати не само участници с джипове, но и състезаващи се с камиони и мотоциклети състезатели. Освен това тази година техническото и медицинско осигуряване ще бъдат организирани на много по-високо равнище. За да бъде максимално гарантирана безопасността на участниците стартовият списък на "Трансибириада 2" ще бъде ограничен до максимум 30 екипажа. Шест коли на организаторите, сред които и сервизен камион, осигуряват състезанието. Пилотите и навигаторите сами се грижат по пътя за храната и горивото си. Сред задължителните изисквания няма каска, но заради преминаването на водни препятствия се изисква шнорхел за колата.

Победителят ще получи 10 000 долара от наградния фонд. Състезанието се ползва с личната подкрепа на руския президент Владимир Путин.

Самото състезание ще протече в продължение на месец с преодоляването на 12 специални етапа. По време на тях състезателите ще трябва да преодолеят множество екстремни терени, да форсират тридесетина сибирски реки, да нощуват в палатки или в самите джипове, както и да приготвят сами храната си. Организаторите предвиждат такса за участие в размер от 5000 евро, в която е включена и цената на самолетния билет за завръщането у дома. Що се отнася до джиповете, те ще бъдат транспортирани обратно в контейнери по море.

Петър Цикалов
в-к Монитор, 17.01.2004

 auto [xt]

Return

Powered by XTdesign, PHP & MySQL