. бг сноуборд новини : Радослав Янков стана световен шампион по сноуборд - 19 Март 2008 - 12:05

Световно първенство по сноуборд за юноши във Валмаленко, Италия. 18-годишният българин Радослав Янков постигна един от най-големите успехи в родния сноуборд, след като вчера, 18 март 2008 г., стана световен шампион за юноши в дисциплината паралелен слалом.

Радослав Янков

Постижението на Радо е без аналог в кратката история на любимия ни спорт – той е първият българин – световен шампион по сноуборд. Състезателят на клуб „Орион” – Чепеларе предварително беше сочен за един от фаворитите за титлата, но никой не очакваше, че той ще се наложи над представителите на всички алпийски нации по такъв категоричен начин.

Победителите в паралелния слалом - златото е за Радослав Янков

Златният медал на Радослав Янков е едва третият медал за България от Световни първенства по сноуборд. Миналата година Александра Жекова спечели два сребърни медала в дисциплините паралелен гигантски слалом и сноубордкрос. При своя дебют на Световни първенства преди два сезона Радо се класира чак на 40-то място, а миналата година беше 23-ти. В деня преди големия си успех Радослав Янков се класира на 5-то място в паралелния гигантски слалом.

Състезанието по паралелен слалом протече перфектно за двамата ни фаворити – Радослав Янков и Иван Ранчев, които с лекота се класираха за финалите в дисциплината, измежду 64 състезатели от цял свят. На осминафиналите Радо и Иван елиминираха с категорични победи представителите на силната австрийска школа Лукас Матиес и Александер Пайер. На следващия етап Радослав Янков се справи със своя дългогодишен конкурент Борис Юдин (Сърбия), а Иван Ранчев се препъна срещу японеца Манабу Кобаяши и за съжаление приключи участието си до тук и остана на 7-мо място в крайното класиране. В полуфинала Радо имаше за съперник отново австриец – Кристоф Малчник, но и той бе сразен и в двата манша. В големия финал Радослав се изправи срещу представителя на домакините – Кристоф Мик, който оказа съпротива само в първия манш и в крайна сметка нямаше качества да се справи с „ракетата от Чепеларе”.

Националите Радослав Янков и Иван Ранчев

„Безкрайно щастливи сме от постигнатия успех! Слаломът бе много затворен и техничен, но и ние бяхме много добре подготвени за този шампионат. Постиженията на Радо и Иван са с изключителна стойност, тъй като конкуренцията при силния пол е несравнимо по-голяма. Изградили сме невероятно силен отбор и ако продължаваме така, скоро Радослав Янков, Иван Ранчев и Илия Киров ще започнат да мачкат и в Световната купа” – заяви треньорът на световния шампион Атанас Петров.

Това е втората голяма титла за Радослав Янков след златния му медал от Европейския младежки зимен фестивал в Хака (Испания) през 2007 г. Отборът се прибира в България утре (20.03.2007г., 17.45ч) с полет от Милано.