SKI.BG
     Четвъртък, 25 Април 2024
[english version] english version
FIS World Snow Day Sofia 2022
БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ СКИ
FIS World Snow Day Sofia 2021
FIS World Snow Day Sofia 2020
FIS World Snow Day Sofia 2012
ЕДИН СКИ ДЕН НА.. фотогалерии
World Skitest
SKI.BG partner > Yourski.RU
SKI.BG PHOTO GALLERY
СКИ в България > СКИ порталът!
 
FIS Alpine World Ski Cup Bansko 2009 LIVE
СПОНСОРИ на БФСки
Националният Ски Отбор
NOKIA Snowboard FIS World Cup Big Air Sofia 2007
 
СКИ в България > СКИ порталът!
. ски училище / първа помощ
<< ски училище

ПЪРВА ПОМОЩ

Термична травма
     Общо охлаждане
     Измръзване
Травми на крайниците
     Счупване на кости
     Изкълчване
     Навяхване
     Натъртване
Човек в безсъзнание
Синдром на затрупаните - травматична токсикоза
Открити травми-рани - методи за изкуствено кръвоспиране
Черепно-мозъчни травми
Травми на гръбначния стълб

ТЕРМИЧНА ТРАВМА

ОБЩО ОХЛАЖДАНЕ (хипотермия)

Може да разпознаете хипотермията по спадането на централната температура под 35 градуса.
Случва се при злополука, удавяне, падане в пропаст, лавина, изтощение, недохранване и др.
Съществува и умерена хипотермия: тръпки, мускулни крампи, сърцебиене, учестено дишане, вкочанясване, бледа и студена кожа.
Тежка хипотермия може да се познае по следните симптоми: нарушение на говора, състояние на обърканост, сънливост, забавяне на дишането и сърдечната дейност.
Свръхтежка хипотермия: сърдечни аритмии, трайно разширяване на зениците, кома, спиране на сърдечната дейност и дишането, привидна смърт.
ВНИМАНИЕ: премръзналият е не винаги мъртъв! В зависимост от степента на спадане на централната телесна температура след спиране на сърдечната дейност, има възможност за съживяване след изтекли от 15 до 60 минути.
Първа помощ: Освобожнаване от мокри и пристягащи дрехи. При вазможност внасяне в затоплено помещение, ако човекът е в съзнание се дават топли напитки. При умерена кратковременна хипотермия и млад човек да се осъществи външно затопляне - топло място, топли завивки, енергични фрикции, топли вани.
ВНИМАНИЕ! Риск от шок от бързото затопляне поради разширяване на периферните кръвоносни съдове и нахлуване на студена кръв в кръвообращението. При спиране на сърдечната дейност и дишането незабавно трябва да се започне сърдечен масаж и изкуствено дишане до пристигането на помощ или транспорта до лечебно заведение.

нагоре

ИЗМРЪЗВАНЕ

ВНИМАНИЕ! Най-често се получават измръзвания при влажно и ветровито време не много ниски температури, на фона на угнетено състояние на човека. Най често на измръзване са подложени долните крайници, следвани от горните крайници и лицето.
Степени на измръзване:
   - първа степен - зачервяване с ливиден оттенък
   - втора степен - образуване на мехури пълни с течност
   - трета степен - умъртвяване на кожата на засегнатия участък
   - четвърта степен - умъртвяване на дълбоките тъкани
Първа помощ: Внасяне на пострадалия в затоплено помещение, постепенно затопляне на измръзналите крайници. Да не се масажира измръзналия крайник! Максимално бързо транспортиране до болнично заведение.

нагоре

ТРАВМИ НА КРАЙНИЦИТЕ

СЧУПВАНЕ КОСТИТЕ НА КРАЙНИЦИТЕ

Често е трудно да се прецени дали се касае за счупване или за друга травма. Какво може да ви помогне да прецените:
- В областта на счупването се получава деформация , която не е типична- под ъгъл или дъговидно
- Появява се неестествена подвижност на място, където нормално няма подвижност. ВНИМАНИЕ! Не упражнявайте силен натиск, за да проверите.
- Нарушава се и се скъсява надлъжната ос на крайника
- Появява се силна болка при най-малкия опит за движение, подутина и кръвонасядане

Какво можете да направите?
Внимателно приблизително намествате крайника, за да отстраните деформацията. ВНИМАНИЕ! Не оказвайте силен натиск, защото можете да влошите нещата. Ако усетите и малка съпротива веднага спрете.
Основната ви цел е да обездвижите крайника. Използвайте подръчни средства.
Ще ви се наложи да импровизирате. Ако трябва използвайте всякакви подръчни средства: летви, дъски, клони, твърд картон, многократно нагънати вестници, дори щеките.Така ще осигурите значително по-безболезнено придвижване и можете да предотвратите редица усложнения.

СЧУПВАНЕ НА КОСТИТЕ НА ГОРНИЯ КРАЙНИК

ДЛАН, ПРЪСТИ И КИТКА: Поставете подложката така, че ръката да легне върху нея от върха на пръстите до лакътната става, след това завържете на няколко места по дължината на ръката. Вероятно няма да имате бинт,за това използвайте шал, колан, връзки за обувки, въже или каквото намерите в момента. ВНИМАНИЕ! Не пристягайте прекалено силно, за да не спрете кръвообращението.

ПРЕДМИШНИЦА: Ръката трябва да бъде свита под прав ъгъл в лакета с длан обърната към корема. Опитайте се да обездвижите в това положение. Можете да изрежете шина с правоъгълна форма от картон, дъска, клон, ламарина. Ръката се поставя в описаното положение и се привързва към шината на няколко места. Ако имате голама триъгълна кърпа или шал, вържете свободните краища зад тила и пъхнете шинираната ръка в получения отпред сак, така че да легне върху него, за да се отпусне мускулатурата.

МИШНИЦА: Можете да изрежете две правоъгълни шини от картон или сковани от летви. Свийте ръката под прав ъгъл в лакета и обърнете дланта към корема, поставете едната шина от вътрешната страна на ръката, а другата от външната страна и превържете на няколко места. При липса на такава възможност, ако имате голама триъгълна кърпа или шал, вържете свободните краища зад тила и пъхнете ръката, свита под прав ъгъл в получения отпред сак. Можете да постъпите по същият начин, когато счупването е в областта на рамото или ключицата. Целта е максимално да отпуснете ръката върху шала, така че да премахнете натоварването.

СЧУПВАНЕ НА КОСТИТЕ НА ДОЛНИЯ КРАЙНИК

СТЪПАЛО. Стремете се стъпалото да бъде под прав ъгъл спрямо подбедрицата. Трябва да се опитате да обездвижите глезенната става като коляното остава свободно. Използвайте твърда подложка, поставена под глезенната става и пристегнете с шал или въже. Най-добре би било ако намерите извита под прав ъгъл подложка, която започва от върховете на пръстите, извива се около петата и овхваща глезена.

ГЛЕЗЕН, ПОДБЕДРИЦА, КОЛЯНО. Стремете се стъпалото да бъде под прав ъгъл спрямо подбедрицата и кракът да е леко присвит в коляното. Използвайте две летви като поставите едната от вътрешната, а другата от външната страна на крака, върху панталона и обувката. Пристегнете здраво на няколко места. Импровизираната шина трябва да започва от стъпалото и да достига поне до средата на бедрото, така че да бъдат обездвижени глезенна и колянна става.

БЕДРО. Използвайте две тънки летви, прави клони или щеките. Поставете ги директно върху панталона и обувката. Едната подложка трябва да бъде по-къса и поставена от вътрешната страна на крака като започва от стъпалото и достига максимално нагоре по бедрото. Втората подложка се поставя от външната страна на крака като започва от стъпалото и достига до подмишничната ямка. Пристегнете по цялата дължина, включително около кръста и гърдите.

нагоре

ИЗКЪЛЧВАНЕ

Най-честата причина е травмата. Представлява разместване на ставните повърхности на костите, които образуват дадена става.
Как да го познаете:
- Изкълчената става е деформирана и има нетипична форма-много характерно за раменна, лакътна, колянна става и ставите на пръстите.
- Крайникът заема принудително положение.
- Изкълчената става блокира и движенията стават невъзможни.
- Ако се опитате да промените принудителното положение на крайника, ще усетите съпротива. След прекратяване на натиска , крайникът ще се върне в първоначалното положение.
- Болката е силна, може да има отток и хематом.
ВНИМАНИЕ! Не се опитвайте да намествате, не оказвайте силен натиск. Опитайте се максимално да обездвижите и бързо транспортирайте до болнично заведение.

нагоре

НАВЯХВАНЕ

Най-честата причина е травмата. Представлява преразтягане на ставните връзки и ставната торба без нарушаване на тяхната цялост. Най-често глезен, коляно, китка.
Как да го познаете:
- Болката е внезапна и силна още при самото падане.
- Ставата бързо се подува, често след кратко време се образува и хематом.
- Движенията са болезнени, но възможни.
ВНИМАНИЕ! Често допускана грешка е, че въпреки болката карането на ски продължава.Така можете да влошите нещата, да предизвикате допълнителни усложнения, по-трудно и продължително възстановяване. Спрете натоварването веднага! Осигурете покой на ставата. Първите 24 часа често налагайте с лед, за да предотвратите оттока и образуването на хематом. Направете стягаща превръзка с ластичен бинт. Направете профилактичен преглед.

нагоре

НАТЪРТВАНЕ

Получава се при удар със или върху тъп предмет на меките тъкани на тялото, без нарушаване целостта на кожата.
Мястото е болезнено и подуто. През следващите часове се образува хематом със синьо-червен цвят.
През първите 24 часа налагайте с лед и студени компреси. Така ще намалите оттока и хематома.
ВНИМАНИЕ! Да не се правят загрявящи компреси до 36-тия час след травмата.

нагоре

ЧОВЕК В БЕЗСЪЗНАНИЕ

Разтърсвате леко и наблюдавате дали реагира.
ДА НЕ СЕ ПРЕМЕСТВА!
Ако имате възможност бързо повикайте помощ без да се отдалечавате.
Поставете пострадалия легнал по гръб върху твърда повърхност. ВНИМАВАЙ! Съществува опасност от усложнения при раздвижването, ако са счупени шийните прешлени!
Отворете устата и ако има нещо в нея го извадете.
Опитайте се да прецените дали пострадалият диша: вслушайте се във въздушния поток, наблюдавайте дали гръдния кош се повдига, поставете пред носа и устата огледалце или очила и вижте дали се замъгляват, ако е така значи има дишане.
Ако пострадалият не диша бързо започнете изкуствено дишане. Техника: Главата на пострадалия да бъде добре изпъната назад и брадичката да сочи нагоре. Подпъхнете едната си ръка под тила и придърпайте леко нагоре.Така максимално ще освободите дихателните пътища. Поемете дълбоко въздух и силно го издишайте в устата на пострадалия, като едновременно със свободната ръка стискате ноздрите.
Опитайте се да разберете дали сърцето функционира: Допрете ухо до гръдната стена и се вслушайте в сърдечните тонове. Потърсете пулса върху сънната артерия-притиснете леко с пръсти под долната челюст на около 3-4 пръста встрани от средната линия на шията. Ако не доловите сърдечните тонове веднага започнете сърдечен масаж! Техника: Застанете отстрани на пострадалия, напр. на коляно и се наведете над него. Поставете ръцете изпънати една върху друга, върху долната половина на гръдната кост. Започнете ритмични притискания с тежестта на тялото без да свивате ръцете в лактите с честота 80-100 пъти в минута. Движенията трябва да са бързи, не груби, без да отделяте ръцете от тялото, като се стремите гръдната кост да хлътва около 4 см.
Ако сте двама единият трябва да прави сърдечен масаж, а другият -изкуствено дишане, като на всеки 5 притискания се прави едно вдишване.
Ако сте сам също можете да се справите! Редувайте двете дейности като на всеки 15 притискания правите 2 вдишвания.
На всеки 2-3 минути прекъсвайте най-много за 5 секунди и проверявайте за спонтанно дишане и сърдечна дейност.
Повикайте помощ и траспортирайте до най-близкия болничен център!

нагоре

СИНДРОМ НА ЗАТРУПАНИТЕ - ТРАВМАТИЧНА ТОКСИКОЗА

ВНИМАНИЕ! Клиничните изяви се наблюдават няколко часа след освобождаване на затрупаните. Още с изваждане на пострадалия ще забележите, че затрупаните крайници са бледи, студени и сковани. Важно е да знаете, че общото състояние през първите няколко часа е добро. Много бързо след това, обаче се развиват признаците на шок. Можете да го разпознаете по следните прояви: кожата и лигавиците са бледи, пострадалият е изпотен, кръвното налягане спада (можете да го установите по липсата на пулс на обичайното му място - от вътрешната страна на китката, или ако пулсът се долавя много слабо), сърдечната дейност се учестява (това ще установите най-лесно ако притиснете леко сънната артерия отстрани на шията и преброите ударите за една минута), замъгляване на съзнанието.

Какво трябва да направите:
- ако пострадалия е в съзнание разберете преди колко време е станал инцидента, така ще уточните колко време е бил затрупан.
- освобождаването на пострадалия от притискащите маси трябва да стане бавно и постепенно.
- преди да започнете освобождаването трябва да поставите стегната превръзка в основата на крайника (максимално близо до тялото). Прави се по същия начин както при спиране на кървене. По този начин ще намалите нахлуването на образувалите се токсини в кръвообращението, когато освободите крайника. За целта можете да използвате каквото имате под ръка - въже, шал и др. Важно е да запомните часа, в който сте пристегнали крайника.
- максимално бързо потърсете специализирана медицинска помощ.

нагоре

ОТКРИТИ ТРАВМИ-РАНИ - МЕТОДИ ЗА ИЗКУСТВЕНО КРЪВОСПИРАНЕ

Методи за временно кръвоспиране:

Целта е да предотвратите кръвозагубата до пристигането в лечебно заведение или до момента, в който кървенето спре спонтанно. При масивен кръвоизлив така ще спасите живота на пострадалия!
ВАЖНО! Как да различите дали кървенето е от засегната артерия или вена? Артериалната кръв е ярка и аленочервена, струята е пулсираща и изтича от раната под налягане. Артериалното кървене е особено опасно, тъй като води до бърза кръвозагуба и самостоятелното кръвоспиране е почти невъзможно.
Венозната кръв е с тъмен цвят и изтича бавно.

Съществуват различни методи в зависимост от степента на нараняването и тежестта на кървенето. При малки кръвоизливи, които по правило спират от самосебе си можете да направите следното:

1. Промяна в положението на увредения крайник-чрез повдигане нагоре. Така се променя хидростатичното налягане в артериалните му съдове.

2. Компресивна превръзка в областта на нараняването - върху кървящата област поставяте каквото имате под ръка: левкопласт, марля, бинт, кърпа, шал и др. В случай, че кървенето е венозно, тази процедура може да се окаже достатъчна. Ако раната е замърсена е добре преди да превържете да я измиете с обикновена вода.

3. Пристягане с турникет. Този метод е приложим основно при нараняване на крайниците. За целта може да ви послужи бинт, въже, кърпа или шал. Много е важно първо да се ориентирате за типа на кървенето. Ако увреденият кръвоносен съд е артерия (кръвта е аленочервена и изтича на пулсираща струя), трябва да пристегнете турникета над раната. Ако увреденият съд е вена (кръвта е тъмна и изтича бавно), турникета се поставя под раната. Завържете турникета на съответното място и стягайте докато се уверите, че кървенето от раната спира. Оставете в това положение и не затягайте повече, тъй като можете да предизвикате механично увреждане на подлежащите тъкани. ВАЖНО! Периодично трябва да отпускате турникета, за да може крайникът да се оросява: артериално кървене при студено време-през интервал от 1 час; артериално кървене при топло време - през интервал от 1.5 часа, венозно кървене - през максимум 6 часа. Под турникета поставете подложка, например мека кърпа, за да не увредите кожата.

4. Има ситуации, при които пристягане с турникет е невъзможно! Например при рана в областта на корема или при кървене от сънната артерия. В тези случаи ще ви се наложи да приложите метода на директно притискане с пръсти.
- кървене от сънната артерия: Двете сънни артерии минават странично от двете страни на шията. Можете да видите как пулсират с просто око или да усетите ако притиснете леко с пръсти странично на шията и леко напред, непосредствено под долната челюст. При рана на шията и кървене от сънната артерия, притискайте с пръсти на посоченото място под раната. Регулирайте силата на натиска до спиране на изтичащата струя. ВАЖНО! Отпускайте натиска през няколко минути, за кратко, за да се поддържа мозъчното кръвообращение. Максимално бързо транспортирайте до лечебно заведение!

5. Тампонада. Този метод е приложим при големи рани в меките тъкани, най-често в областта на корема. Използвайте каквото имате под ръка - шал, кърпа, част от дреха като плътно го натъпчете в раната.

нагоре

ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИ ТРАВМИ (ЧМТ)

Възможни са следните четири състояния:

1. Мозъчно сътресение - това е най-честата ЧМТ с най-леко и краткотрайно протичане. Най-лесно ще се ориентирате ако сте станали свидетел на злополуката, но дори и да не сте можете да се ориентирате по следното: Непосредствено след удара на главата пострадалият изпада в безсъзнание. Обикновено това трае от няколко минути до час. След това преминава през сънливост и обърканост като постепенно съзнанието се възстановява. По дълга загуба на съзнание е присъща за по тежка ЧМТ. В някои случаи загубата на съзнание при мозъчно сътресение не е пълна, а се наблюдава само краткотрайна помрачненост, дезориентираност и световъртеж. След излизане от безсъзнанието често настъпва амнезия-загуба на паметта, която може да трае минути, часове, дни, а понякога и по дълго. Обикновено се губи паметта за събитията непосредствено преди травмата (минути, часове, дни). Пострадалият ще има главоболие, гадене и повръщане. Ако премерите пулса - известно време след травмата, вероятно ще е забавен. Възможно е поведението на вашия приятел да ви се стори странно - да бъде отпуснат и сънлив, или възбуден, да говори несвързани неща, да не знае къде се намира и защо. Това е важно и ще ви ориентира. При по-лека форма на мозъчно сътресение загубата на съзнание е краткотрайна, съзнанието се връща бързо и напълно, липсва спомен само за това, което се е случило. Единственото, което можете да направите е бързо да организирате транспортирането до най-близкото здравно заведение. ВАЖНО! В никакъв случай не отлагайте лекарския преглед дори и пострадалия да ви уверява, че се чувства добре, защото често главоболието се появява по късно.

2. Мозъчна контузия. Това е тежка ЧМТ, понякога с опасност за живота! След злополуката пострадалият изпада в безсъзнание за часове, до 1-2 денонощия и повече. При това положение поведението ви трябва да бъде както е описано в Човек в безсъзнание. Ако все още се намирате далеч от здравно заведение, когато пострадалият дойде в съзнание, ще установите, че има много силно главоболие, повръщане, пулсът ще е много забавен (под 50 у/мин). Често настъпва парализа на крак, ръка или и двете от една и съща страна - пострадалият няма да може да си движи съответната част от тялото или ще ви каже, че не си я усеща. Често изчезва чувствителността на определени части от тялото. Ако стиснете или убодете пръст на безчувствената ръка или крак, пострадалият няма да усети. Ще бъде сънлив или възбуден, объркан, ще говори несвързано и ще има амнезия. Без да отлагате транспортирайте до най-близкото лечебно заведение. ВАЖНО! Възможно е след травмата да настъпи така наречения светъл период на лъжливо подобрение, през който пострадалия се чувства добре за няколко часа или дни. Това не бива да ви заблуждава, защото в този период могат да се развият вътречерепни кръвоизливи, които ще се проявят внезапно и могат да бъдат фатални.

3. Фрактура (счупване) на черепа. Съмнявайте се за това при всяка травма на главата. Възможно е да липсват оплаквания. Възможно е оплакванията да са както при мозъчно сътресение или мозъчна контузия. Възможни са и множество други оплаквания в зависимост от мястото на фрактурата. Не губете време и бързо потърсете помощ или транспортирайте. Ако пострадалият е в безсъзнание - вж. Човек в безсъзнание.

4. Травматични вътречерепни кръвоизливи. Те мотат да бъдат съчетани или не с фрактури на черепните кости. Могат да бъдат придружени или не от мозъчно сътресение или мозъчна контузия. След ЧМТ настъпва светъл период на лъжливо подобрение, който може да трае от няколко часа до няколко дни. В условия на спешност вашата цел е да изпреварите този период, да не се заблуждавате от липсата на оплаквания известен период след ЧМТ и излизането от безсъзнание. Потърсете веднага помощ или транспортирайте.

нагоре

ТРАВМИ НА ГРЪБНАЧНИЯ СТЪЛБ

Травмите на гръбначния стълб могат да бъдат с или без счупване на прешлените. Дали има или няма счупване, Вие няма да можете да прецените, но независимо от това при подобна ситуация трябва да бъдете изключително внимателни, защото при неправилно поведение последиците могат да бъдат непоправими. ВНИМАНИЕ! Във всички етапи след травмата (особено при пренасяне и транспорт) могат да настъпят допълнителни усложнения. Травмите на гръбначния стълб могат да бъдат в областта на шийния, гръдния и поясния сегмент. Пострадалият може да ви ориентира като ви каже точно къде усеща болка. ВАЖНО! Ако имате и най-малкото съмнение, че има гръбначна травма, в никакъв случай не местете пострадалия и не му позволявайте да стане. Потърсете медицинска помощ и изчакайте пристигането и.

Най-голяма е опасността от притискане на гръбначния мозък при счупване и разместване на прешлените. В зависимост от нивото на травмата при пострадалият можете да установите следните признаци:
- болка в съответния участък;
- усеща краката си изтръпнали;
- краката са неподвижни или трудно подвижни;
- неподвижни са ръцете и краката - при тежка травма в шийната област няма чувствителност в областта на краката или ръцете и краката;

Ако обстоятелствата изискват да се справите сами трябва да направите следното:
- стремете се минимално да раздвижвате пострадалия;
- за предпочитане е да го транспортирате върху твърда подложка (ще трябва да импровизирате) - така ще се предотврати евентуално усложнение от разместване на счупените прешлени;
- ако имате съмнение за травма в областта на шията се старайте да ограничите движенията на главата;
- за да пренесете пострадалия на подложката направете така: поставете подложката до пострадалия, без да му позволявате да се движи сам, обърнете тялото му на страни едновременно с краката без да го усуквате! При наличие на повече хора, ако травмата е в областта на шията, единият от вас трябва да придържа главата и като леко я придърпва по посока на надлъжната ос на тялото, да я движи в посоката, в която се завърта тялото. Подложете подложката и върнете пострадалия по гръб върху нея. Фиксирайте, като превържете тялото и крайниците през носилката на няколко места по дължина. Използвайте каквото имате под ръка;
- не сгъвайте краката;
- не транспортирайте пострадалия седнал;
- при транспорта се старайте максимално да ограничите друсането;

нагоре

 

Разделът .СКИ УЧИЛИЩЕ е разработен от водещи експерти на SKI.BG [xt] и е изцяло съобразен с методиката на съвременното българско ски училище.

Всички материали в този раздел са предназначени единствено за лична употреба!
Всяко използване и разпространение в каквато и да е форма е ЗАБРАНЕНО!
Всякакъв опит за копиране на материалите в цялост или на отделни части, ще бъде преследван с всички законни средства.
Copyright © 2005-2006, SKI.BG. Всички права запазени.

Full or reproduction of this SKI SCHOOL by any type of media is FORBIDDEN !
Copyright © 2005-2006, SKI.BG. All rights reserved.

 

нагоре
NO27 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
SKI.BG PHOTO GALLERY
ispo BrandNew Awards
 ski poll
Кой зимен спорт сте опитвали и практикувате?
Алпийски ски
Ски ходене/ски туринг
Беккънтри ски
Телемарк ски
Ски бягане
Ски скок
Сноуборд
Фристайл ски
Фристайл сноуборд
Фрирайд ски
Фрирайд сноуборд
Снегоходки
Спускане с шейни
Туризъм/трекинг
СПА
Не спортувам
Друго


View results
FIS Live Timing
NO26 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO25 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO24 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO23 на списание СКИ&БОРД, спорт, лайфстайл, индустрия !
NO22 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO21 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO20 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO19 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO18 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO17 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO16 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO15 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO14 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NOX3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO12 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO11 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO10 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO9 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO8 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO7 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO6 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO5 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO4 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO3 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
NO2 на списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
Списание СКИ&БОРД , спорт, лайфстайл, индустрия !
 
 
XXIII Olympic Winter Games PyeongChang 2018
XXIII-ти Зимни
Олимпийски игри ПьонгЧанг 2018!
XXII Olympic Winter Games Sochi 2014
XXII-ри Зимни
Олимпийски игри Сочи 2014!
XXI Olympic Winter Games, Vancouver 2010
XXI-ви Зимни
Олимпийски игри
Ванкувър 2010 !
XX Olympic Winter Games, Torino 2006
XX-ти Зимни
Олимпийски игри !
XIX Olympic Winter Games, Salt Lake 2002
XIX-ти Зимни
Олимпийски игри !
 
 
 
© 2002-2019, SKI.BG > www.ski.bg > www.skibg.com > SKI.BG > СКИ в България > СКИ Порталът! All rights reserved. Всички права запазени. Terms & Conditions - Условия за ползване. Powered by [xt]. нагоре