19 Февруари 2003 - 01:21
Братя Мишелин и вулканизираната гума (dir.bg)
|
|
Корените на сегашната империя Michelin могат да се проследят в далечната 1832 г., когато прадядото по майчина линия на братя Мишелин - Аристид Барбие обединява усилията си с тези на братовчеда си Едуард Добре и основава компания за производство на гумени и селскостопански изделия в Клермон-Феран Франция. След смъртта на основателите няколко години компанията запада, страдайки от слабо ръководство. През 1886 г., когато 33-годишния тогава Андре Мишлен се захваща с нея, компанията е в почти пълен колапс. Единственият артикул, който се произвежда е гумен блок, използван в спирачките на дилижансите
Андре е пълен с решимост да спаси наследството на рода си, въпреки че не знае почти нищо за гумата като материал и производство. Но той е изключителен и брилянтен инженер, специализирал и архитектура, има и собствена фирма за железарски работи. По-младият брат на Андре - Едуард става управляващ директор и остава на този пост цели 51 години С идването на Едуард в компанията тя променя името си и става Michelin Company. Съвсем скоро двамата братя започват да търсят нови бизнес-възможности за старата фирма и през един пролетен следобед на 1889 г. в двора на фирмата спира каруца с натоварено колело с проблем - зле спукана гума. Колелото е снабдено с последния вик на модата тогава - патентованата неотдавна от шотландския бизнесмен Джон Бойд Дънлоп надуваема гума за колело
Много заинтригувани, работниците на Мишелин се опитват да помогнат на закъсалия колоездач. След като се справят Едуард Мишлен взима колелото да го пробва и остава изумен. С надуваемите гуми колелото е по-бързо, по-комфортно и лесно за управление. Младият бизнесмен веднага вижда сериозна бизнес-възможност за бъдещето, като се направи по-лесна система за поправка на гумите. Система, която позволява това да става и в полеви условия. Веднъж поставена задачата е бързо решена и на 14 август 1891 г. известният колоездач Шарл Теронт успява да спечели състезанието Париж - Брест - Париж, като си залепва сам спуканата гума насред полето. Същата година братята патентоват разглобяемата пневматична гума, стъпка, която вкарва надуваемото гумено колело в индустриалната ера. Само година след това над 10 000 колоездачи вече използват гумите Michelin.
Няколко години по-късно братята откриват ново поле за изобретението си - автомобилите. По тези времена те имат същите колела като на каретити - с бандажни гуми. И в това си начинание братският тандем има успех, фирмата им бележи бърз икономически растеж. През 1895 г. братята обуват за пръв път в света с надуваеми гуми автомобил. Това е The Eclair, автомобил проектиран и направен от Michelin на шаси пежо и с двигател от 4 к.с. на Daimler.
През 1898 г. е създадено дебелото човече на Michelin, наречен от създателите си Bibendum. Година по-късно Камил Женаци зад волана на електромобила "Никога" доволен", снабден с гуми на Michelin, поставя световен рекорд по бързина, като първи в света преминава бариерата от 100 км/ч През 1906 г. е направена първата фабрика извън Франция - в Торино, Италия, през 1908 г тръгва първата в Америка - в Милтаун. През 1910 г. вижда бял свят и първата от световно известните пътни карти Michelin.
Днес империята Michelin има над 130 000 работника в целия свят, поделенията и са разпръснати в 170 страни. Фирмата разполага с около 80 завода на петте континента, всеки ден от вратите им излизат около 850 000 гуми от най-различни видове - от най-малката с маса само 200 грама до най-голямата с маса над пет тона. Групата държи почти 20% от пазара на гуми в света, оборотът за 2000-а година е надхвърлил 15 милиарда евро.
auto.dir.bg, 17.01.2003  
|