29 Юли 2003 - 08:37
20 слънцемобила прекосиха САЩ от изток на запад (Монитор)
Победителят в състезанието Солар Челъндж измина 4000 км за 51 часа 47 минути и 39 секунди без нито грам гориво |
|
Задвижваният от слънчеви батерии електромобоил Солър Майнър 3 на тима от Университета на Мисури в американския град Рола спечели на 23 юли състезанието Сорар Челъндж. На второ и трето място се класираха отборите на университетите в Минесота и Ватерло.
Маршрутът на 10-дневният маратон прекосява от изток на запад североамериканският континент от Чикаго до Клермънт, Калифорния, следвайки трасето на историческия път 66 на САЩ. Дългото 4000 км шосе, което е известно още като Главният път на Америка и Майката на всички пътища, преминава през териториите на 8 щата и се разпростира върху 3 часови зони. Солар Майнър 3 премина разстоянието от Атлантическия до Тихия океан за 51 часа 47 минути и 39 секунди.
На 13 юли на старта в Чикаго се подредиха 20 слънцемобила. Цялата горна част на високотехнологичните ековозила е покрита със слънчеви панели, които захранват техните акумулатори. Под панелите е скрит също такъв хайтек електромотор и задвижване, които са качени върху свръхлеко шаси от титан или алуминиеви сплави.
Най-дългото и тежко състезание със задвижвани от слънчеви батерии електромобили в САЩ дава възможност на студентите и инженерите да демонстрират своите способности при използването на хайтектехнологиите. Преди да бъдат допуснати до състезанието, чието име в превод на български означава Слънчево предизвикателство, университетските отбори преминават през технически прегледи и предварителни квалификации. По време на самото състезание пилотите са придружавани по цялото трасе от помощни автомобили, които возят членовете на екипа, резервните части и подвижната работилница. До финала на спонсорираното от Държавния департамент по енергетиката Слънчево предизвикателство стигат само най-добре подготвените и с най-високотехнологична конструкция коли.
Уникалният 10-дневен маратон, чието начало е положено още в 1982 г., се следи внимателно от медиите. Жителите на щатите, през които преминават състезателите и помощните екипи, посрещат възторжено екоколоната. Що се отнася до самите студентски екипи те поставят на първо място не победата, а духа на колегиалност и взаимопомощ между тимовете. Затова – щом някой от слънцемобилити или пилотите имат проблеми, всички намиращи се наблизо помощни екипи отстраняват съвместно неизправностите.
3000 слънчеви клетки теглят шампионската кола
Студентският тим на шампионите от университета в Рола е сформиран през 1991 г. За този период младите конструктори разработват последователно 3 слънцемобила. Първият от тях се казва Сънспот (Слънчево петно). Най съвършен е обаче последният автомобил – Солар Майнър 3.
Най-важната и скъпа част от конструкцията на слънцемобила са неговите слънчеви батерии. Тимът на университета в Рола инвестира за изработката на панелите с 3000 слънчеви клетки от последно поколение над 25000 долара.
Скоростта на Солар Майнър 3 зависи най-вече от силата на слънчевата светлина. В хубав слънчев ден и по равно шосе слънцемобилът може да се движи с над 100 км в час, без да изгаря нито грам гориво от какъвто и да било източник.
В момента шампионският студентски отбор довършва последното си и най-съвършено екологично возило - Солар Майнър 4. С него тимът от Рола ще участва в следващите Слънчеви предизвикателства в САЩ и Австралия.
Екоболид - Нуна прекосява Австралия с 91 км в час
В света има още един прочут маратон със сланцемобили – Световното Слънчево предизвикателство, което се провежда през година в Австралия. За разлика от състезанието в САЩ обаче австралийският Уърлд сожлар челъндж пресича целия континент от север на юг. Началото на трасето е в Порт Дарвин, а финалът е след 3100 км в Аделаида.
Преди две години австралийският маратон бе спечелен от датския електнромобил Нуна. Датчаните преминаха по трасето за 32 часа и 39 минути с рекордната средна скорост от 91,81 км в час. Фактът, че средната скорост на Нуна превишава с близо 20 км в час средното постижение на Солар Майнър 3 се дължи не толкова на по-съвършената конструкция на датчаните, а на обстоятелството, че слънчевите лъчи в австралийската пустиня вкарват повече електроенергия в акумулаторите на слънцемобилите.
Тазгодишното издание на австралийския 4-дневен маратон ще стартира през есента в Дарвин.
Красимир Миланов, в-к Монитор, 26.07.2003  
|